کد خبر:3850 | 13:43:26 - شنبه 3 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۹۸ درصد موالید خراسان‌جنوبی تحت پوشش برنامه غربالگري قرار گرفتند
۹۸ درصد موالید خراسان‌جنوبی تحت پوشش برنامه غربالگري قرار گرفتند
گروه اجتماعی- مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت: ۹۸ درصد موالید استان در ۱۱ ماهه نخست سال جاری، تحت پوشش برنامه غربالگري، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان قرار گرفتند. به گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، علی عرب‌نژاد، مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی، امروز ۱۲ اسفند، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخوران […]

گروه اجتماعی- مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت: ۹۸ درصد موالید استان در ۱۱ ماهه نخست سال جاری، تحت پوشش برنامه غربالگري، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان قرار گرفتند.

به گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، علی عرب‌نژاد، مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی، امروز ۱۲ اسفند، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخوران اساسی ترین راهکار پیشگیری در معلولیت ناشنوایی است.

وی بیان کرد: اختلالات شنوايي به عنوان شايع ترين معلوليت مادرزادي در بدو تولد است و هر گونه اقدام پيشگيرانه و مداخله‌اي در اين زمينه اساسي و ارزشمند محسوب مي شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی ادامه داد: يكي از ابعاد مهم پيشگيري از بروز معلوليت‌ها كه طي سال‌هاي اخير توجه ويژه‌اي به آن معطوف شده، غربالگري در دوره نوزادي است كه از موارد مهم آن غربالگري شنوايي است.

خبر جدید  خسارت ۲ میلیاردی آتش سوزی به کشاورزان بخش جلگه چاه هاشم دلگان

عرب‌نژاد اظهار کرد: متاسفانه سن تشخيص ناشنوايي در كشور بين ۲.۵ تا ۳ سالگي است و در اين سن اقدامات طبي و توانبخشي نتايج چندان مثبتي به همراه ندارد و فرد دچار مشكلات زباني و ارتباطي به دنبال آن مشكلات تحصيلي، اجتماعي، رواني، شغلي، فرهنگي و اقتصادي مي‌شود. 

وی با اشاره به اینکه برنامه غربالگري، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان و شیرخوران با هدف كشف نقایص شنيداري و انجام مداخله زود هنگام از بدو تولد نوزادان و شيرخوران انجام مي‌شود، افزود: این برنامه از جمله طرح‌های ملی سازمان بهزیستی کشور است و از سال ۸۴ در کشور آغاز شده است.

خبر جدید  ضرورت کشت 2 میلیون درخت در سال آینده برای خراسان جنوبی

مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: برنامه غربالگري، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان و شیرخوران در خراسان‌جنوبی از نیمه دوم سال ۸۷ با پوشش ۱۲ درصدی آغاز و در حال حاضر به پوشش ۹۸ درصدی جامعه هدف رسیده است.

عرب‌نژاد بیان کرد: ۹۸ درصد موالید استان در ۱۱ ماهه نخست سال جاری، تحت پوشش برنامه غربالگري، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان قرار گرفتند.

وی گفت: در ۱۱ ماهه نخست امسال ۱۶ هزار و ۷۱۸ نفر موالید در ثبت احوال استان ثبت شده است که از این تعداد، ۱۶ هزار و ۳۸۳ نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند.

خبر جدید  برگزاری کنگره شهدا با حداقل هزینه و حداکثر مشارکت مردمی

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی تصریح کرد: از تعداد نوزدانی که تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند، ۶۶ کودک به مرحله تشخیص و مداخله راه یافتند که تعداد ۵۴ کودک مورد مداخلات طبی (دارویی) قرار گرفته و ۱۲ کودک دچار کم شنوایی متوسط تا عمیق، شناسایی و تحت مداخلات توانبخشی قرار گرفته و سمعک دریافت کردند.

عرب‌نژاد ادامه داد: خراسان‌جنوبی، دارای ۱۷ دستگاه غربالگر شنوایی مجهز و پیشرفته برای اجرای برنامه است. 

وی یادآور شد: همچنین تعداد ۲۱ پایگاه دائمی در خراسان‌جنوبی، در حال ارائه خدمت به هم‌استانی‌ها هستند.

انتهای پیام   

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب