کد خبر:4079 | 14:39:35 - دوشنبه 5 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پروژه انتقال آب برای کشاورزی خراسان‌جنوبی مقرون به صرفه نیست
پروژه انتقال آب برای کشاورزی خراسان‌جنوبی مقرون به صرفه نیست
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه انتقال آب به استان گران تمام خواهد شد و برای کشاورزی مقرون به صرفه نیست. حجت الاسلام «سیدمحمدباقر عبادی»، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که خشکسالی، کم آبی و بی آبی در روستاها منجر به مهاجرت می‌شود، اظهار کرد: روستائیان […]

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه انتقال آب به استان گران تمام خواهد شد و برای کشاورزی مقرون به صرفه نیست.

حجت الاسلام «سیدمحمدباقر عبادی»، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که خشکسالی، کم آبی و بی آبی در روستاها منجر به مهاجرت می‌شود، اظهار کرد: روستائیان بر اثر چندین سال بی‌آبی در نهایت منجر به جلای وطن و مهاجرت به شهرهای بزرگتر می‌شوند.

وی افزود: باید در راستای مقابله با کم‌آبی کارهایی انجام شود که یکی از آن‌ها استفاده بهینه از آب‌های موجود و مدیریت آب است و باید روستائیان و کشاورزان توجیح و از منابع آب موجود به بهترین نحو استفاده کنند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استفاده از آبیاری‌های تحت فشار، آبیاری نوین، کشاورزی نوین و کشاورزی با روش‌های گلخانه‌ای از جمله روش‌هایی است که باید در کشاورزی انجام شود.

عبادی اظهار کرد: با این روش‌ها می‌توان از آب حداقل و کم موجود در تثبیت جمعیت روستاها استفاده و کشاورزی روستاها اقتصادی‌تر شود.

خبر جدید  110 وقف جدید در استان خراسان‌جنوبی به ثبت رسید

وی با اشاره به این‌که با آموزش و راهنمایی مردم این روش‌ها را باید انجام داد، تصریح کرد: دولت باید حداکثر مساعدت را داشته باشد تا با همراهی مردم مشکل روستاها حل شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین مشاغل جایگزین کشاورزی مانند صنایع‌دستی که مصرف آب زیاد ندارند در رونق اقتصاد روستاها کمک خواهد کرد.

عبادی گفت: در کنار آن نیز می‌توان با راه‌اندازی دامپروری‌هایی که بازدهی بالا دارند مانند دامپروی صنعتی یا نیمه صنعتی نیز به رونق اقتصاد خانواده‌های روستایی کمک کرد.

وی تصریح کرد: مهار آب‌های روان نیز یکی دیگر از روش‌هاست که می‌توان در جذب آب و افزیش سطح آب‌های زیرزمینی کمک کند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: توسط رئیس مجلس ۱۰۰ میلیون دلار برای آب‌رسانی به روستاها و آبخیزداری از صندوق توسعه اضافه برداشت داده و در بودجه لحاظ شده که کار مهمی بود که برای کشور انجام شد.

خبر جدید  کنگره شهدای خراسان جنوبی بزرگترین رویداد فرهنگی سال97

عبادی  با اشاره به این‌که روستائیان نیاز به آموزش دارند، ادامه داد: با توجه به این‌که بخشی زیادی از روستائیان آموزش ندیده یا کمتر به بحث آموزش آن‌ها پرداخته شده، آموزش و فرهنگسازی به روستائیان در بحث اشتغال روستائیان و جلوگیری از مهاجرت کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به این‌که در بحث اشتغال نیز تسهیلات خوبی در مجلس به تصویب رسیده است، گفت: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای تسهیلات روستایی برداشت شد تا بتوانیم در قالب این تسهیلات روستاییان با ارائه طرح‌های اشتغالزا به رونق اقتصاد آنها کمک شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هدف از تسهیلات ارزان قیمت در مرزهای کمک به جلوی مهاجرت از روستاهای مرزی است.

عبادی اظهارکرد: بیشترن نقطه ضعف در بحث اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگسازی است که در این زمینه متولی این بخش مشخص نبوده و سرگردانی را به وجود آورده است.

خبر جدید  نوروزی متفاوت را در اقامتگاه های بوم گردی خراسان جنوبی تجربه کنید

وی با اشاره به بحث پروژه انتقال آب به خراسان‌جنوبی یادآور شد: پروژه انتقال آب مربوط به سه استان کشور از دریا عمان بوده که عملیات اجرایی چیزی مشاهده نشده و در مجموع بحث انتقال آب توقع از وزارت نیرو و دولت بیشتر از این است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آب منتقل شده به استان جای آب کشاورزی را نمی‌گیرد و از آب موجود در استان باید به نحو احسن استفاده کنیم.

عبادی ادامه داد: با توجه به این‌که آب منتقل شده به استان گران تمام خواهد شد برای صنعت، معدن و مصارف خانگی مناسب خواهد بود و برای کشاورزی مقرون به صرفه نیست.

وی خاطرنشان کرد: مردم استان باید بدانند آب انتقالی به استان گران قیمت بوده و نمی‌تواند جای آب کشاورزی را بگیرد.

انتهای پیام

* متن:

* کد مقابل را وارد نمایید:

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب