کد خبر:4206 | 11:28:29 - سه‌شنبه 6 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
واکسیناسیون یک میلیون و۲۰۰هزار رأس دام خراسان جنوبی علیه تب برفکی
واکسیناسیون یک میلیون و۲۰۰هزار رأس دام خراسان جنوبی علیه تب برفکی
محمد اصغرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بیماری تب برفکی یکی از مهم ترین تهدیدات برای تجارت دام و فرآورده‌های دامی است. وی از واکسیناسیون حدود ۴۹ هزار و ۶۷۴ رأس دام سنگین در دو مرحله برای مقابله با بیماری تب برفکی از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خبر داد. مدیرکل دامپزشکی […]

محمد اصغرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بیماری تب برفکی یکی از مهم ترین تهدیدات برای تجارت دام و فرآورده‌های دامی است.

وی از واکسیناسیون حدود ۴۹ هزار و ۶۷۴ رأس دام سنگین در دو مرحله برای مقابله با بیماری تب برفکی از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین انجام واکسیناسیون بیش از یک میلیون و ۱۱۵هزار و ۷۴۵ رأس دام سبک در این استان طی دو مرحله در سال جاری انجام شده است.

اصغرزاده با بیان اینکه انجام این کار تا پایان سال ادامه دارد، گفت: تاکنون گزارشی از ابتلای تب برفکی در دام های سبک استان ارائه نشده است.

وی با تاکید بر اینکه بیماری تب برفکی یکی از مسری‌ترین بیماری‌های ویروسی بود است، افزود: همچنین این بیماری مهم‌ترین تهدید برای تجارت دام و فرآورده‌های دامی محسوب می‌شود.

خبر جدید  اعزام بیش از 3هزار نفر در اردوهای جهادی تابستان97

مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: این بیماری نشخوار کنندگان اهلی مانند گاو، گاومیش، گوسفند و بز همچنین نشخوار کنندگان وحشی را نیز مبتلا می کند و به دلیل شیوع گسترده تب برفکی، واکسیناسیون دام‌ها یکی از راه ها برای کنترل و پیشگیری از این بیماری بوده و باید مقررات و ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای نیز رعایت شود.

وی با اشاره به خسارات اقتصادی فراوانی این بیماری به صنعت پرورش دام کشور افزود: هرساله جهت کنترل آن واکسیناسیون، طی طرح های همزمان واکسیناسیون تب برفکی در کشور به مورد اجراء در می آید.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: ماهیت ژنتیکی ویروس تب برفکی بسیار تغییر می کند و باعث می شود سویه های مختلفی از این ویروس در سطح جهان وجود داشته باشد و حتی ویروسی که در یک منطقه وجود دارد با یک جهش ژنتیکی به عامل جدید تب برفکی تبدیل شده و باعث بروز بیماری شدید در یک منطقه شود.

خبر جدید  معبر مرزی دوکوهانه به عنوان ترمینال صنایع دام تصویب شد

اصغرزاده افزود: دامداران باید از رفت و آمد غیر ضروری افراد به دامداری خودداری و جهت حمل و نقل دام ها و فرآورده های خام دامی مجوزهای بهداشتی قرنطینه ای را از شبکه های دامپزشکی اخذ کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین رعایت نکات امنیت زیستی و همکاری با اکیپ های دامپزشکی در جلوگیری از بروز بیماری در دامداری موثر است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از همکاری دامپزشکی و بسیج سازندگی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: حفظ و حراست از جمعیت دام و طیور صنعتی و سنتی جزو وظایف حاکمیتی دامپزشکی است.

اصغرزاده ادامه داد: بسیج نقش مهمی در تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی دارد از این رو آمادگی داریم به منظور کمک به تولید بهداشتی در روستاها ضمن همکاری با بسیج سازندگی، روستاهایی که این نهاد در آنها برای پرورش دام و طیور سرمایه گذاری و فعالیت می کند همکاری کنیم.

خبر جدید  قضاوت داوران خراسان جنوبي درلیگ برتر فوتبال ساحلی

وی بیان داشت: در این روستاها تمام مراحل و زنجیره تولید با کمک بخش خصوصی دامپزشکی از طریق به کارگیری کارشناس فنی در روستاها تحت کنترل و نظارت قرار می گیرد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: با اختصاص کد اپیدمیولوژی به برخی از روستاهایی که بسیج در آن در حوزه پرورش دام و طیور فعالیت دارد، حمل و نقل دام و طیور و محصولات آنها از طریق مراکز بسته بندی در غالب تعاونی ها و یا اشخاص حقیقی و حقوقی با نظارت های بهداشتی و قرنطینه ای دامپزشکی برای ارسال به داخل و خارج استان طبق ضوابط بهداشتی انجام می شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب