کد خبر:699 | 17:26:47 - جمعه 29 سپتامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مشعل گردانی آیین عزاداری مردم خراسان در شب تاسوعا
مشعل گردانی آیین عزاداری مردم خراسان در شب تاسوعا
به گزارش خبرگزاری موج،  سید احمد برآبادی عصر امروز در حاشیه عزاداری هیات های بیرجند در بافت قدیمی شهر بیرجند اظهار داشت: مراسم مشعل گردانی به شماره ۶۲۹ در ۲۲ آذرماه ۹۲ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است. وی بیان کرد: مشعل در شهرستان بیرجند عبارت است از چند تسمة آهنی که […]

به گزارش خبرگزاری موج،  سید احمد برآبادی عصر امروز در حاشیه عزاداری هیات های بیرجند در بافت قدیمی شهر بیرجند اظهار داشت: مراسم مشعل گردانی به شماره ۶۲۹ در ۲۲ آذرماه ۹۲ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

وی بیان کرد: مشعل در شهرستان بیرجند عبارت است از چند تسمة آهنی که به شکل استوانه ای درست شده است و داخل آن را با کنده ی چوب آغشته به روغن پنبه دانه و یا نفت پر می کنند و آتش می زنند و در کنار آن روشنایی به عزاداری می پردازند این مراسم در حال حاضر فقط در روستای خور و برکوه اجرا می شود.

خبر جدید  نمایش گوشه ای از رشادت های رزمندگان و جانبازان _خوسف

رئیس حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه در روستای برکوه عصر تاسوعا و در روستای خور شب عاشورا مراسم مشعل انجام می شود، بیان کرد: پس از مراسم آتش را خاموش نمی کنند و می گذارند تا خودش خاموش شود.

برآبادی اظهار داشت: مردم برای مشعل احترام زیادی قائل هستند به طوری که برخی زمینهای زراعی خود را وقف مشعل ها کرده اند.

خبر جدید  مبلغان، هم عصر زمانه خود پیش روند

رئیس حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: مراسم مشعل را به یاد مشعل هایی که در شب عاشورا در اطراف خیمه ابا عبدالله(ع) روشن بود بر پا می‌کنند.

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب