کد خبر:33536 | 3:01:56 - سه‌شنبه 1 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دامداران مراقب شیوع بیماری های دامی در فصل زمستان باشند
دامداران مراقب شیوع بیماری های دامی در فصل زمستان باشند
بیرجند – ایرنا – رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: با توجه به افزایش عوامل بیماری زا در فصل زمستان دامداران با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت صحیح، از تلفات بی رویه دام ها جلوگیری کنند.

مسعود دادفر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بسیاری از دامداران با شروع فصل پاییز و زمستان به علت سرد شدن هوا روش نگهداری دام ها را تغییر داده و آنها را در آغل و اصطبل های کاملا مسقف نگهداری می کنند که این روش از عوامل بیماری زا است.
وی گفت: کوچک بودن فضای آغل ها، تراکم زیاد دام و نبود تهویه مناسب علاوه بر تکثیر و افزایش میزان عوامل بیماری زا سبب تجمع گازهای خطرناک از جمله آمونیاک می شود.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: ورود این گازها به دستگاه تنفس حیوانات باعث تشدید مشکلات تنفسی و عوامل بیماری زا فرصت طلب به راحتی وارد سیستم تنفسی حیوان می شود.
وی تصریح کرد: به علت تراکم بالای دام در این فضاها انتقال عوامل بیماری زا از دام های بیمار به دام های سالم سریعتر صورت می گیرد که اگر دامدار به موقع اقدام نکند موجب فراگیری بیماری در دام ها خواهد شد.
دادفر ساخت جایگاه و اصطبل مناسب و استاندارد را از مهمترین راهکار های جلوگیری از عوامل بیماری زا در فصل زمستان ذکر کرد و گفت: با رعایت استانداردها دامداران از تلفات بی رویه دام مصون خواهند بود.
وی توضیح داد: در ساخت جایگاه دام ها باید برای هر راس دام سبک، حداقل ۲ متر مربع فضا در نظر گرفته شود و اصطبل ها از تهویه مناسب برخوردار باشند.
دادفر گفت: استفاده از آغل های قدیمی که در اصطلاح محلی به آن لون گفته می شود، به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهترین توصیه در این زمینه تغییر سیستم دامداری از سنتی به صنعتی است.
وی اظهار داشت: با اینکه پرورش صنعتی دام ها زیر نظر دامپزشک افزایش هزینه های دامدار را در بر خواهد داشت اما در صورت پرورش اصولی دام ها تحت نظارت دامپزشک، خسارات اقتصادی بی شماری که در حال حاضر برای دامداران بسیار عادی و طبیعی است، حذف و سود قابل توجهی عاید دامدار خواهد شد.
به گزارش ایرنا بیش از ۳۰ هزار دام سنگین و یک میلیون و ۷۵۰ هزار راس دام سبک در خراسان جنوبی وجود دارد.
۳۲۱۵*۳۰۲۸

خبر جدید  نوبخت وارد بیرجند شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب