کد خبر:43222 | 3:10:54 - پنج‌شنبه 12 دسامبر 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خبری از حمایت مسئولان نیست + تصاویر
خبری از حمایت مسئولان نیست + تصاویر
این روزها پنبه کاران استان خراسان جنوبی مشغول برداشت پنبه در پنجمین قطب تولید پنبه کشور هستند محصولی که بهره‌بردارانش از قیمت کم خرید تضمینی گلایه دارند و ظاهرا خرید توافقی راهکاری برای بهبود وضعیت معیشتی آنهاست.

شعار سال:این روزها پنبه کاران استان خراسان جنوبی مشغول برداشت پنبه در پنجمین قطب تولید پنبه کشور هستند محصولی که بهره‌بردارانش از قیمت کم خرید تضمینی گلایه دارند و ظاهرا خرید توافقی راهکاری برای بهبود وضعیت معیشتی آنهاست.

به دستانش که نگاه می‌کنی ترک‌هایی به وسعت خشکسالی و قعر طبیعت بر آن نقش بسته، اما لبانش همچنان خندان است و خدا را شاکر است که می‌تواند به ثمر رسیدن محصولش را نظاره‌گر باشد.

وی کشاورزی است که کار کشت پنبه را در فرودین ماه آغاز کرده و آبان ماه در حال برداشت محصول است؛ محصولی که قرار است هزینه یک ساله زندگی او را تامین کند. اما ظاهرا مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و به قول معروف دودوتای معیشتی وی چهارتای خودمانی نمی‌شود و دخل و خرجش با هم جور نیست.

شوری آب رمق پنبه‌کاران غرب خراسان جنوبی را گرفت

یکی از کشاورزان پنبه کار خراسان جنوبی گفت: مسئولان نباید پنبه را منطقه‌ای قیمت گذاری کنند تا دلالان سود ببرند. درست است که قیمت منطقه‌ای برای کارخانه دار مناسب است اما کشاورز و کارخانه دار باید با هم معامله کنند تا هر دو سود ببرند.

خبر جدید  تحصیل ۸۵۰۰ دانش‌آموز در نوار مرزی خراسان‌جنوبی

بیکی با بیان اینک محصول پنبه درامدزا است، اما اگر نتوانیم پنبه را کشت کنیم باید یک کشت جایگزین داشته باشیم تا بتوانیم درآمد داشته باشیم و به اقتصاد خانواده کمک کنیم.

وی افزود: کشاورزان در فرآیند تولید پنبه سهامدار جزء حساب می‌شوند و فقط خرج روزمره خود را در‌می‌آورد و بخش اعظمی از درآمد خود را خرج مصارف کشاورزی می‌کنند و پس‌اندازی ندارند.

این پنبه کار خراسان جنوبی گفت: اگر خانواده بتواند از لحاظ مالی خود را تأمین کند و سربار جامعه نباشد به اقتصاد مقاومتی کمک کرده است و پنبه برای افراد زیادی اشتغال ایجاد می‌کند البته مدیران باید در این زمینه کشاورزان را حمایت کنند.

یگی دیگر از پنبه کاران نیز از قیمت کم پنبه وخرید تضمینی گلایه کرد و گفت: از زمان کاشت تا برداشت پنبه زحمت زیادی برای این محصول کشیده می‌شود اما وقتی قیمت تضمینی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان باشد برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.

خبر جدید  تمام مسیل‌ها و معبرهای بیرجند باز است

وی اظهار داشت: وقتی محصولی که چندین سال است آن را کشت می‌کنیم اما برایمان درآمد نداشته باشد کشاورز متحمل زیان می‌شود و مسئولان باید نظارت و حمایت بیشتری داشته باشند و کشاورز را بیشتر درک کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: برداشت طلای سفید در استان آغاز شده و شهرستان بشرویه مقام نخست کشت پنبه را در استان دارد.

مهدی عصمتی‌پور با بیان اینکه سطح زیر کشت پنبه در استان حدود ۷۱۰ هکتار است افزود: بیشترین سطح زیرکشت مربوط به بشرویه با ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار، سرایان یک هزار و ۵۰۰؛ قاین ۸۵۰ هکتار، نهبندان ۵۵۰ هکتار، خوسف ۵۰۰ هکتار، زیرکوه ۱۰۰ هکتار، سربیشه ۵۰ هکتار، فردوس ۳۵ هکتار و بیرجند با ۱۵ هکتار کمترین سطح زیرکشت پنبه را در استان دارد.

خبر جدید  تفاهم‌نامه واگذاری زمین برای احداث مسکن در حاشیه‌های چابهار

وی اظهارداشت: پنبه جزو محصولات خرید تضمینی است، اما به دلیل اینکه قیمت خرید تضمینی ۳ هزار و۵۰۰ تومان است برای کشاورز به صرفه نیست برای همین خرید به صورت توافقی انجام می‌شود و خرید توافقی کیلویی بین ۶ تا ۷ هزار تومان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در زمینه برنامه‌های توسعه کشت پنبه در استان بیان کرد: یکی از برنامه‌های این سازمان توسعه کشت حفاظتی است که در استان مورد استقبال قرار گرفته که در این روش به محض برداشت محصول جو و گندم در بقایای آن پنبه کشت می‌شود.

عصمتی‌پور با بیان اینکه تا پایان امسال ۱۷ هزار و ۳۰۰ تن محصول پنبه در استان برداشت خواهد شد گفت: ارقام پنبه تولید شده در استان شامل خرداد، خورشید، ورامین، کاشمر و محلی است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم،تاریخ انتشار:۲۰آذر۱۳۹۸،کد خبر:۲۱۵۸۰۵۲،www.tasnimnews.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب