کد خبر:1062 | 10:56:21 - سه‌شنبه 6 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حکایت روزی که در تاریخ ماندگار شد/ روایتی از مبارزات انقلابی مردم قاین
حکایت روزی که در تاریخ ماندگار شد/ روایتی از مبارزات انقلابی مردم قاین
گروه معارف: مبارز انقلابی قاینی گفت: مردم قاین علیه رژیم شاهنشاهی تظاهرات و مبارزه‌های بسیاری کردند، مبارزه‌هایی که هنوز خیابان‌های قاین آن را فراموش نکرده‌اند. سید حسن ترحمی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: متولد ۱۳۳۷ هستم و در سن ۲۰ سالگی در راهپیمایی‌های شهرستان قاین حضور فعالی داشتم و اکثر […]

گروه معارف: مبارز انقلابی قاینی گفت: مردم قاین علیه رژیم شاهنشاهی تظاهرات و مبارزه‌های بسیاری کردند، مبارزه‌هایی که هنوز خیابان‌های قاین آن را فراموش نکرده‌اند.

سید حسن ترحمی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: متولد ۱۳۳۷ هستم و در سن ۲۰ سالگی در راهپیمایی‌های شهرستان قاین حضور فعالی داشتم و اکثر راهپیمایی‌های قاین را با دوربین خود به ثبت رساندم.
وی در خصوص راهپیمایی ۲۲ آذر ۵۷ در قاین تصریح کرد: در ایام محرم سخنرانی‌هایی در مهدیه قاین با حضور طلابی از مشهد و قم برگزار می‌شد و علی رغم تهدیدهایی که از سوی شهربانی انجام می‌گرفت، سخنرانیهای خود را تعطیل نمی‌کردند و هرروز جمع کثیری از مردم در این مراسمات شرکت می‌کردند.
این عکاس انقلابی افزود: اکثر سخنرانان با همراهی روحانیون و طلاب شهرستان به قاین و با همکاری مرحوم برادرم که بعد از انقلاب به شهادت رسید، دعوت می‌شدند و مردم را از وضعیت موجود جامعه آگاه می‌کردند.

حکایت روزی که در تاریخ ماندگار شد/روایتی از مبارزات انقلابی مردم قاین

روایت روزی خونین در قاین
ترحمی ادامه داد: روز ۲۲ آذر که مصادف با ۱۲ محرم و اوج راهپیمایی‌های قاین در خراسان بزرگ بود بعد از سخنرانی آقای کمال الواعظین از طلاب قم و نزدیک اذان ظهر از مهدیه به سمت مسجد جامع حرکت کردیم و روحانیونی همچون آیت الله اصفهانی امام جمعه سابق قاین به عنوان یکی از روحانیون فعال و مبارز شهرستان، شیخ علی امین، آیت‌الله فقیه و بسیاری از فعالین و مبارزین شهرستان قاین جلودار این راهپیمایی‌ها بودند.
وی با بیان اینکه در مسیر راهپیمایی که از مهدیه شروع شده بود ساختمان دارایی قاین قرار داشت و تا جوانان چشمشان به عکس شاه افتاد، وارد اداره دارایی شدند و عکس شاه را پایین کشیدند، افزود: به محض این اتفاق با شهربانی قاین تماس گرفته شد و نیروهای شهربانی از دور میدان امام فعلی به سمت مردم تیر اندازی کردند.
وی با بیان اینکه صحنه شهادت شهدای انقلاب شهرستان هنوز در خاطرم است، اظهار کرد: هنوز شهیدان همشهری، نصیرزاده و ریاحی از شهدای قاین در آن زمان بودند.
این مبارز انقلابی ادامه داد: بعد از حادثه ۲۲ آذر مردم قاینات تا پیروزی انقلاب دست از راهپیمایی‌های خود برنداشتند و هر از چند گاهی تجمعات کوچکی را در خیابان‌ها داشتند و علیه رژیم شاهنشاهی و به دفاع از امام خمینی(ره) شعار می‌دادند.
او تنها خواسته‌اش از مسئولین نظام را پاس داشتن خون شهیدان عنوان می‌کند و می‌گوید: محل شهادت مبارزین انقلاب به نام چهار راه شهدا نامگذاری شده است اما خواسته ما از مسئولین این است که در راستای معرفی بیشتر این شهدا نیز خاطرات آنها را از زبان خانواده‌هایشان به ثبت برسانند.
این جانباز دوران دفاع مقدس افزود: برای شناخت شهدای انقلاب باید بیشتر کار شود و دانش‌آموزان و دانشجویان و حتی کسبه محل باید با این افراد بیشتر آشنا شوند.
ترحمی ادامه داد: مردم قاینات با این که در یکی از دور دست ترین شهرها زندگی می‌کردند و از کمترین امکانات محروم بودند اما جوانان این شهر وطلاب با آگاهی دادن به مردم سهم زیادی در پیروزی انقلاب داشتند.
وی اظهار کرد: مردم قاین مردمی مبارز، انقلابی و مومن بودند و با برگزاری جلسات قرآنی و روضه‌ها حتی در قبل از انقلاب، ارادت خود را به اهل بیت(ع) و آرمان‌های اسلام نشان دادند.
ضرورت توجه به خدمات انقلاب اسلامی
این عکاس انقلابی بیان کرد: جوانان ما هیچ گاه در برابر ظلم و ستم سکوت نمی‌کنند و نمونه‌های آن را در دوران جنگ تحمیلی دیدیم که اجازه ندادند یک وجب از خاک وطن به دست دشمنان بیفتد.
ترحمی با اشاره به خدمات انقلاب اسلامی، تصریح کرد: در زمان قبل از انقلاب ظلم و ستم‌های زیادی به مردم مناطق محروم می‌شد و مردم در روستاها از کمترین امکانات برخوردار نبودند.
وی یادآور شد: امروزه خدمات انقلاب اسلامی در جای جای این مملکت حتی در روستاها دیده می‌شود و باید قدر این انقلاب را با پاسداشت خون شهدا دانست.
زهرا حمیدی

خبر جدید  درخشش ورزشکاران سه گانه خراسان جنوبی در رقابت های جهانی

 

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب