کد خبر:554 | 13:07:03 - یکشنبه 4 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جاذبه‌های بکر کویر لوت نیازمند توجه جدی در حفظ و نگهداری است
جاذبه‌های بکر کویر لوت نیازمند توجه جدی در حفظ و نگهداری است
تیم عملیاتی تحقیقاتی کویرپیمایان خراسان‌جنوبی که با هدف انجام مطالعات تکمیلی پروژه ثبت جهانی لوت یونسکو به کویر لوت سفر کرده بود، سه‌شنبه دهم بهمن ماه سفر تحقیقاتی گردشگری خود را به اتمام رسانده و با موفقیت و سربلندی به بیرجند بازگشت. به گزارش ایسنا، تیم عملیاتی تحقیقاتی کویرپیمایان خراسان‌جنوبی وابسته به پایگاه میراث جهانی […]

تیم عملیاتی تحقیقاتی کویرپیمایان خراسان‌جنوبی که با هدف انجام مطالعات تکمیلی پروژه ثبت جهانی لوت یونسکو به کویر لوت سفر کرده بود، سه‌شنبه دهم بهمن ماه سفر تحقیقاتی گردشگری خود را به اتمام رسانده و با موفقیت و سربلندی به بیرجند بازگشت.

به گزارش ایسنا، تیم عملیاتی تحقیقاتی کویرپیمایان خراسان‌جنوبی وابسته به پایگاه میراث جهانی لوت متشکل از کویرنوردان حرفه‌ای، کمیته کویرنوردی، هیات اتومبیل‌رانی و موتورسواری خراسان‌جنوبی و کلوپ سافاری خاوران آفرود با حمایت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، پایگاه میراث جهانی بیابان لوت استان و مشارکت دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی پارس سیاحت که با حضور متخصصان و پژوهشگران برجسته دانشگاه با هدف انجام مطالعات تکمیلی پروژه ثبت جهانی لوت یونسکو به کویر لوت سفر کرده بود، سه‌شنبه دهم بهمن ماه سفر تحقیقاتی گردشگری خود را به اتمام رسانده و با موفقیت و سربلندی به بیرجند بازگشت.

در این برنامه پنج روزه که از پنجم تا دهم بهمن ماه امسال برگزار شد، کویرنوردان موفق شدند مسیرهای ریگ یلان، چاله و کوه ملک محمد، دشت هامادا و سایر قسمت‌های بیابان پهناور لوت را پیمایش کنند و مطالعات میدانی خود را انجام دهند که در این زمینه منابع و اطلاعات بسیاری توسط پژوهشگران تیم گردآوری شد.

«سیداحمد رونقی»، پژوهشگر و سرپرست این تیم به ایسنا گفت: تیم پژوهشی پایگاه میراث جهانی لوت با برخورداری از پنج خودروی فول آفرود تجهیز شده برای مسیرهای صعب‌العبور کویری از مسیربیرجند، خوسف، بصیران و چاهداشی به روستای تاریخی دهسلم وارد شد و شب را در مهمانسرای پایگاه سپری کرد و سپس در روزهای بعد مسیر خود را به سمت ریگ یلان و چاله ملک محمد ادامه داد.

وی ادامه داد: امکانات فراهم شده و اقدامات انجام شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و پایگاه جهانی بیابان لوت بسیار عالی و در خور ستایش بود؛ چرا که وجود امکانات رفاهی در این روستای محروم سبب توقف گردشگران و بهره‌مندی اقتصادی جامعه محلی از آن‌ها شد و علاوه بر آن محل مناسبی برای استفاده پژوهشگران علمی نیز بود.

خبر جدید  استخراج ۵۰ شغلی مزیت دار؛ نتیجه مرحله اول طرح توسعه مشاغل خانگی در خراسان‌جنوبی

سرپرست تیم پژوهشی پایگاه ثبت جهانی لوت افزود: برای هماهنگی، برنامه‌ریزی و تدارکات این سفر ماه‌ها وقت، مطالعه، انرژی و هزینه صرف شده تا تمام جزئیات سفر پیش‌بینی و تمامی احتمالات و خطرهای آن در نظر گرفته شود و نفرات تیم طی جلسات توجیهی نسبت به شرایط سفر و وظایف خود کاملا آشنا شده بودند.

رونقی گفت: بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات ناوبری، مسیریابی و ارتباطات ماهواره‌ای به همراه تجهیزات کمپینگ و سفرهای آفرود آماده‌سازی شد تا تیم اعزامی سفری کم خطر و ایمن با درجه ریسک‌پذیری بسیار پایین و امنیت بالا را تجربه کند.

وی از نیروی انتظامی به دلیل تلاش بی وقفه و موفقیت در تامین امنیت مسیرهای کویری تشکر کرد و حضور گردشگران را عامل موثری برای افزایش سطح امنیت و اشتغالزایی روستاییانی دانست که ممکن است به‌دلیل فرار از تبعات سنگین خشکسالی به مشاغل کاذب یا قاچاق روی آورند. 

سرپرست تیم پژوهشی پایگاه ثبت جهانی لوت تاکید کرد: اولین عامل در انجام یک سفر امن و بی خطر به بیابان جهانی لوت مسئولیت‌پذیری اعضای تیم و به ویژه کسب مجوزهای لازم از پایگاه‌ها در سه استان خراسان‌جنوبی و کرمان و سیستان و بلوچستان است.

رونقی، از گردشگران مشتاق دیدار از جاذبه‌های لوت خواست فقط از مسیر آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی مطمئن و دارای مجوز که از خدمات بیمه و مجوزهای اختصاصی لوت پشتیبانی می‌کنند برای سفر به لوت اقدام و حتما از لیدرها و راهنمایان بومی مورد تایید پایگاه بیابان لوت تبعیت کنند.

وی از مسئولین نیز درخواست کرد تا اهمیت و جایگاهی ویژه برای تنها برند جهانی گردشگری استان قائل شوند و نگاهی ویژه به این مقوله داشته باشند و با تقویت پایگاه‌های جهانی در هر سه استان و ایجاد پل ارتباطی و همکاری مستمر این پایگاه‌ها را بیش از پیش تقویت کنند.

خبر جدید  حکایت هنر دستان دختران ناشنوا/ حمایتی که به صنایع‌دستی معلولان رونق می‌دهد

سرپرست تیم پژوهشی پایگاه ثبت جهانی لوت ادامه داد: باید با افراد فاقد مجوز و کسانی که قوانین را محترم نمی‌شمارند و باعث به خطر افتادن جان گردشگران می‌شوند برخورد جدی شود تا عرصه لوت برای ورود گردشگران هموراه امن و دوست داشتنی باقی بماند.

رونقی یادآور شد: ثبت جهانی لوت پدیده همیشگی نیست و با سهل‌انگاری در نگه‌داری محیط زیبای این کویر و رعایت نکردن معیارها و قوانین یونسکو برای محدوده ثبت جهانی احتمال خارج شدن از ثبت بسیار زیاد خواهد بود.

وی، ضمن یاد از شادروان سید امیر طالبی گل که چندین سال پیش به علت حادثه در کویر لوت جان به جان آفرین تسلیم کرد، از زحمات و تلاش‌های این محقق برجسته کویر قدردانی کرده و ثبت جهانی این بیابان بی همتا را نتیجه فعالیت‌های عاشقانه و ایثارگری‌های بزرگمردانی این چنین دانست.

«زهرا رضایی ملکوتی»، مدیر پایگاه میراث بیابان لوت خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: پس از ثبت این اثر شاخص به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو و سومین اثر ثبت شده‌ جهانی در خراسان‌جنوبی، وظیفه ما در خصوص حفاظت و نگهداری از این اثر منحصر به فرد بسیار خطیر و حساس شده است.

وی ادامه داد: در راستای تحقق بخشیدن به این امر مهم سه پایگاه در استان‌های خراسان‌جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شده که با راهنمایی و همکاری پایگاه ملی بیابان لوت در تهران عمل می‌کنند و  تعامل و همکاری آن‌ها با یکدیگر برای ایجاد مدیریت یکپارچه و توسعه‌ی گردشگری پایدار در محوطه جهانی لوت بسبار ضروری است.

مدیر پایگاه میراث بیابان لوت خراسان‌جنوبی اظهارکرد: همکاری و هماهنگی ذینفعان از جمله دستگاه‌های ذیربط و جامعه‌ی محلی در راستای فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب گردشگری برای حضور گردشگران از اهمیت خاصی برخوردار است.

خبر جدید  رزمایش «سپاهیان محمد رسول‌الله(ص)» در خراسان‌جنوبی آغاز می‌شود

رضایی ملکوتی گفت: ارتباط نزدیک تورها و آژانس‌های گردشگری با پایگاه‌ها می‌تواند شرایط مناسب در محیطی امن و راحت را برای مسافران و گردشگران فراهم آورده و سفری خوش همراه با خاطراتی فراموش نشدنی را برای آن‌ها رقم بزند.

علیرضا عابدی، محقق علوم زمین خراسان‌جنوبی، نیز به ایسنا گفت: جذابیت‌های زمین‌شناسی، زمین‌ساختی و زمین ریخت‌شناسی (ژئومورفولوی) کویر لوت بسیار منحصربه‌فرد و استثنایی است.

وی، فرسایش مکانیکی بستر سنگی منطقه و شکل‌گیری پهنه‌های وسیع آثار این هوازدگی، اکسیداسیون سطحی سنگ‌ها و شکل‌گیری واکس صحرا (ورنی بیابان)، تشکیل تپه‌های ماسه‌ای با طول و عرض چندین کیلومتر و ارتفاع چندین ده متر، شکل‌گیری کانسارهای پلاسری ناشی از حرکت باد در پهنه کویر لوت را خیره کننده و استثنایی دانست.

محقق علوم زمین خراسان‌جنوبی، کویر لوت را یکی از بهترین مناطق برای شناسایی و شکار شهاب‌سنگ‌ها دانست.

عابدی با بیان اینکه محیط بکر و در عین حال متمایز کویر لوت نسبت به اجرام شهاب سنگی، موید پتانسیل بسیار ارزشمند آن برای یافتن(شکار) آن‌ها است، افزود: شهاب‌سنگ‌ها علاوه بر اهمیت علمی، تا هرگرم ۴۰۰۰ دلار ارزش مادی دارند.

اعضای این تیم را آقایان سید احمد رونقی (سرپرست)، دکتر علیرضا عابدی(محقق زمین شناسی)، دکتر شعله قلاسی مود(محقق گیاهشناس)، محمود فتحی(راهنما)، حبیب غلامی، حسن هامان(مسئول هماهنگی)، رضا شخمگر، امین ملکی، علی عسگری(هنرمند)، مجتبی آخوندی، حامد صادقی(مسئول فنی)، مجتبی نجفی، مجتبی ملائی(مسئول تدارکات)، علی هاشمی(تصویربردار تلویزیونی و خلبان پهپاد)، محمد فرزانه(گردشگر)، صبا عابدی و رضا صالحی(خلبان پاراموتور) تشکیل دادند.

سرپرست تیم اعزامی در پایان از تلاش‌ها و زحمات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پایگاه ملی و پایگاه‌های استانی میراث جهانی لوت، استانداری و جمعیت هلال‌احمر کرمان و معین افضلی مدیر پایگاه میراث جهانی لوت کرمان و دکتر مهران مقصودی، ریاست تیم ثبت جهانی لوت یونسکو به‌صورت ویژه تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب