کد خبر:43417 | 9:08:49 - چهارشنبه 11 مارس 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بافت جاجیم انگشتی روستای اوجان بیرجند ثبت ملی شد
بافت جاجیم انگشتی روستای اوجان بیرجند ثبت ملی شد
سیداحمد برآبادی صبح امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه جاجیم نوعی گلیم است که در اصطلاح بومی به آن جَجُم اطلاق می‌شود، گفت: مهارت بافت جاجیم انگشتی روستای اوجان شهرستان بیرجند ثبت میراث معنوی کشور شد.

شعارسال: مسؤول حوزه پژوهش اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی گفت: مهارت بافت جاجیم انگشتی روستای اوجان شهرستان بیرجند ثبت میراث معنوی کشور شد.

سیداحمد برآبادی صبح امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه  جاجیم نوعی گلیم است که در اصطلاح بومی به آن جَجُم اطلاق می‌شود، گفت: مهارت بافت جاجیم انگشتی روستای اوجان شهرستان بیرجند ثبت میراث معنوی کشور شد.

وی با بیان اینکه در روستای اوجان شیوه بافت جاجیم با دستگاه‌هایی شبیه دستگاه‌های پارچه‌بافی بوده و دارای کُلِ کار (محل قرارگیری بافنده و تجهیزات دار) و سایر اجزاء دار‌های پارچه‌بافی است، بیان داشت: شیوه نقش‌اندازی آن با استفاده از گُله کردن چله و نحوه پدال‌‍زدن تعیین می‌شود که این مورد عمومیت داشته است.

خبر جدید  ۵ بهمن‌ماه؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن ‌

مسؤول حوزه پژوهش اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه در جاجیم انگشتی روستای اوجان، علاوه بر این با کمک انگشتان دست و گرفتن متناوب تار‌ها در رج‌های مختلف، نقش‌های متنوع‌تر ایجاد می‌شود، عنوان کرد: نقش‌های به‌کار رفته در جاجیم اوجان دارای زیبایی منحصر به فرد بوده و نسبت به نقوش سایر مناطق استان متفاوت‌تر است.

خبر جدید  ترافیک سنگین در محورهای خراسان جنوبی

برآبادی ازنقوش جاجیم اوجان را تخته کَلو، تخته خُورد، تخته خید، گل تفتونی گل ُبر و تخته کَج کَج ذکر و مطرح کرد: رنگ‌های مشکی، سبز و قرمز رنگ‌های به‌کار رفته در جاجیم اوجان می‌باشد و دلیل استفاده از این رنگ‌ها، زیبایی و برجستگی بیشتر این رنگ‌ها در مشخص نمودن نقش است.

خبر جدید  اعتبارات قطره چکانی پروژه راه‌آهن خراسان جنوبی

وی خاطرنشان کرد: قدمت جاجیم اوجان براساس مصاحبه‌های میدانی و مستندات تاریخی به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد و همین باعث شد که جاجیم انگشتی روستای اوجان ثبت میراث معنوی کشور شود.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از خبرگزاری   فارس  ،تاریخ انتشار: ۱۲  اسفند ۱۳۹۸،کدخبر:  ۱۳۹۸۱۲۱۲۰۰۰۱۳۸   ،www.farsnews.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب