کد خبر:1137 | 12:10:58 - سه‌شنبه 6 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افتتاح پروژه مرمت خانه بی بی مرادی بیرجند
افتتاح پروژه مرمت خانه بی بی مرادی بیرجند
گروه اجتماعی: همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر، خانه بی بی مرادی بیرجند که مرمت آن از سال گذشته ‌آغاز شده بود، با حضور فرماندار بیرجند، مدیرکل میراث فرهنگی استان و جمعی از مسئولان افتتاح شد. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی، علی ناصری، فرماندار بیرجند، روز گذشته ۱۶ بهمن‌ماه، در مراسم […]

گروه اجتماعی: همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر، خانه بی بی مرادی بیرجند که مرمت آن از سال گذشته ‌آغاز شده بود، با حضور فرماندار بیرجند، مدیرکل میراث فرهنگی استان و جمعی از مسئولان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی، علی ناصری، فرماندار بیرجند، روز گذشته ۱۶ بهمن‌ماه، در مراسم افتتاح خانه بی بی مرادی اظهار کرد: یکی از محورهای توسعه اشتغال در سطح استان، فعالیت‌های حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
وی با اشاره به اینکه آنچه که می‌تواند خراسان‌جنوبی را در سطح کشور معرفی کند، جذب گردشگر است، افزود: اتفاق جالب در افتتاح مرمت خانه بی بی مرادی، راه اندازی دو موزه سنگ و فسیل در این مکان است.
فرماندار بیرجند بیان کرد: در سال گذشته اعتبارات ویژه‌ای برای مرمت بافت تاریخی شهر بیرجند اختصاص یافته بود که اکنون پس از مرمت شاهد افتتاح آنها هستیم.

وجود بزرگ‌ترین مخرن آب انبار ایران در خراسان جنوبی

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی نیز در این مراسم گفت: بزرگ‌ترین مخزن آب انبار که یک میلیون و ۶۰۰ لیتر آب در آن جای می‌گیرد تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی ادامه داد: تصمیمات ما بر این مبنا است که بافت‌های تاریخی مانند بافت خواجه‌ها و خانه فروتنی را تجمیع کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه حوزه عروسک میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی را تا پایان سال جاری به خانه فروتنی انتقال خواهیم داد، تصریح کرد: تا پایان سال جاری سه حوزه دیرینه‌شناسی, حوزه عروسک و حوزه مردم‌شناسی در بافت‌های تاریخی تجمیع خواهد شد.
رمضانی ادامه داد: طی دو سال گذشته مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان از راه و شهرسازی در راستای مرمت بافت‌های تاریخی دریافت شده که این نشان از این است که حوزه بافت تاریخی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه اکنون بزرگ‌ترین آب انبار کشور در یزد وجود دارد، افزود: با اشاره به پرس‌ و جوهای متعدد پی بردیم که بزرگ‌ترین مخرن آب انبار ایران در این استان است.

خبر جدید  اتمام طرح پرونده الکترونیک بیمه شدگان تامین اجتماعی در بیرجند

افتتاح پروژه مرمت خانه بی بی مرادی بیرجند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی با اشاره به مخزن این آب انبار، اظهار کرد: این مخزن یک میلیون ۶۰۰ هزار لیتر آب در مخزن ذخیره می‌کند که تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
رمضانی وجود اقامت‌گاه‌های بومی را یکی از عناوین برند در استان و شهرستان‌های خراسان‌جنوبی عنوان کرد و افزود: ما در شهرستان‌های استان اقامت‌گاه‌های بومی زیادی داریم که با همت بخش خصوصی برای گردشگران محیطی برای رونق اقتصادی در استان ایجاد می‌شود.
وی بیان کرد: با فراهم شدن تحصیلات رونق اقتصادی برای بافت‌های روستایی تعداد متقاضیان سه برابر شد که با وجود علاقه‌مندی بخش خصوصی امیدواریم تلاش همکاران ما بیش از پیش به ثمر برسد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی بیان کرد: در مرمت بافت تاریخی بی‌بی مرادی بیرجند حوزه تاریخ طبیعی و فسیل شناسی توسط بخش خصوصی در این خانه به بهره‌برداری رسید.
رمضانی با اشاره به اصلاح شبکه برقی در بافت تاریخی، گفت: تبدیل شبکه‌های برقی هوایی به شبکه برقی زمینی در بافت تاریخی در فاز نخست با اعتبار هفتاد میلیون تومان و در فاز دیگر با اعتبار ۱۰۰ میلیون تومان با همکاری شرکت برق خراسان‌جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد.
علیرضا نصرآبادی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بیرجند نیز در این مراسم افزود: مبلغ هزینه شده برای مرمت این خانه تاریخی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است که شامل انجام عملیات ساماندهی کلیه تاسیسات، کف سازی اتاق ها، گچ کاری سقف و دیوارها، احیای سردر ورودی و هشتی بنا و ساخت درب و پنجره چوبی می باشد.
وی با بیان اینکه خانه بی بی مرادی پس از اتمام مرمت به موزه تاریخ طبیعی واگذار شد، یادآور شد: خانه تاریخی بی بی مرادی در محدوده بافت تاریخی شهر بیرجند، خیابان منتظری منتظری ۱۳ واقع شده و جزو آثار تاریخی با ارزش مربوط به دوره تاریخی قاجاریه است و با شماره ۱۷۳۸۹ مورخ ۱۶ اسفند ۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

خبر جدید  بهره برداری از مرکز اقامتی در بیرجند

0/5 (0 نقد و بررسی)داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب